Witajcie! Święta za pasem, pora zakasać rękawy i przygotować się na ten szczególny czas. Dziś pragniemy przypomnieć Wam tradycję związaną z Palmami Wielkanocnymi.
Niedziela Palmowa, podobnie jak Niedziela Wielkanocna, jest świętem ruchomym. Wypada na tydzień przed świętami wielkanocnymi. Święto jest pamiątką wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Zgodnie z przekazem biblijnym, Jezus wjeżdżał do Jerozolimy na osiołku, a tłumy, które wyszły mu na przywitanie, machały do niego gałązkami.
Początkowo polskie palmy były wiązankami gałęzi wierzby z pąkami i baziami. Wierzba w ludowej tradycji symbolizowała nowe życie, szczęście, a także wiosnę.
Palmie od zawsze przypisywano niezwykłe właściwości. To dlatego dawniej w polskich domach po powrocie z Kościoła ludność połykała bazie, które miały zapewnić zdrowie. Poświęcone palmy wtykano też w okno w czasie burzy, wierząc, że ochronią dom przed piorunem, wiatrem i deszczem. Rolnicy wykorzystywali bazie z palmy w czasie wiosennego siewu zbóż i ziemniaków, co miało zapewnić obfite plony.
Z czasem gałązki z wierzby zaczęły być coraz bardziej ozdobne, do tego stopnia, że dziś w wielu miejscach w Polsce przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Obecnie palma jest symbolem Wielkanocy, dekoracją i świąteczną ozdobą. W 2020 Niedzielę Palmową świętujemy 5 kwietnia. Dziś jest najlepszy moment, żeby spróbować stworzyć taką palmę samodzielnie! Wystarczy użyć kilku zielonych gałązek, nieco bibuły, wstążkę i gotowe!
Przesyłamy gorące uściski i trochę inspiracji :).
Źródło obrazków: www.pinterest.com
Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.