Moi Drodzy! Dzisiaj pragniemy zaprosić Was do świata kraszanek i pisanek.

W koszyczku wielkanocnym, który święcimy w Wielką Sobotę, a także na stole wielkanocnym nie może zabraknąć pięknie zdobionych jaj. Ich barwienie odbywa się zazwyczaj dzień wcześniej, czyli w piątek. Technik zdobienia jaj jest naprawdę wiele, nie trzeba znać ich wszystkich, ale warto znać różnice między pisankami a kraszankami.
Kraszanki
Nazwa kraszanek wzięła się od metody barwienia jaj tzw. kraszenia, które polegało na farbowaniu na jeden kolor. Jaja barwiono w naturalnych barwnikach roślinnych: łupiny z cebuli w dawały odcienie żółci, brązu i czerwieni, sok z buraków kolor różowy, płatki nagietka kolor niebieski, natomiast wywar z kory dębowej kolor czarny. Tak zabarwione jaja zdobi się także wzorami, które są wyskrobywane ostrym narzędziem na skorupce. Jajka zdobione tą techniką noszą nazwę drapanek. Technika w porównaniu z innymi metodami zdobienia jaj wielkanocnych jest stosunkowo młoda.
Pisanki
Najstarsze pisanki pochodzą z terenów sumeryjskiej Mezopotamii. Zwyczaj malowania jajek znany był już w czasach cesarstwa rzymskiego. W tradycji chrześcijańskiej zdobione jajka symbolizują zmartwychwstanie Chrystusa. Na ziemiach polskich najstarsze pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych w pozostałościach grodu na opolskiej wyspie Ostrówek.
Pisankami początkowo nazywano jajka zdobione metodą batikową. Wzór rysowano na nich roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatnoczerwoną barwę. Podczas gotowania wosk się wytapia, ale miejsca nim pokryte nie barwią się. Do pisania (nanoszenia wzorów) używano szpilek, słomek i drewienek. W późniejszych wiekach tradycja zdobienia jaj przybierała różne formy. Na wielkanocnych stołach znajdowały się również oklejanki zdobione płatkami bzu, kawałkami kolorowego papieru czy tkaniny. Jajka wyklejane wycinankami z papieru były szczególnie popularne w okolicach Łowicza.
Współcześnie tą nazwą określamy wszystkie jajka wielkanocne barwione i dekorowane na różne sposoby.
Obecnie pisanki są symbolem rodzącej się do życia przyrody i nadziei na zmartwychwstanie Chrystusa.
Zachęcamy Was dzisiaj do wykonania pracy plastycznej w postaci pisanki na różne sposoby:
1. Możecie sobie wydrukować załączony wzór pisanki i ją pokolorować lub wykleić dostępnymi materiałami (bibuła, wycinanki, plastelina, koraliki, przyprawy itp.). Jeśli ktoś nie ma możliwości wydrukowania, może spróbować ją przerysować, albo poprosić o to innego domownika.
2. Pisankę można też zrobić z plasteliny i pięknie ją ozdobić. Przykłady będą poniżej.
3. Nieco trudniejsza do wykonania, ale równie piękna, jest pisanka z masy solnej. Do jej wykonania również poproście kogoś dorosłego. Poniżej umieszczone są filmiki z instrukcją zrobienia, w zależności od dostępnych materiałów. Pamiętajcie, aby otwór na sznurek zrobić przed pieczeniem. To samo dotyczy włożenia patyczka lub wykałaczki.
https://www.youtube.com/watch?v=17kFusxFZWc
https://www.youtube.com/watch?v=-ZPEv5b2kN8
https://www.youtube.com/watch?v=vM5zftLAs_E
Oczywiście możecie je zrobić na swój własny sposób 🙂
Udanej zabawy!
Źródła:
https://naludowo.pl/
https://www.focus.pl/
https://drukowanka.pl/
https://miastodzieci.pl/

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.