Jako, że obchodzimy Tydzień Kultury – dziś napiszemy o kulturze obyczajów i zachowań. Każdy kraj, region, religia ma swoje tradycje – czasem piękne i fascynujące, czasem szokujące. W świecie odmiennych języków, gestów i symboli o gafę nietrudno ;). Co prawda granice naszego kraju nadal pozostają zamknięte, ale możemy nieco pomarzyć i przygotować się na wyjazd w odległe kraje.
W Niemczech z pewnością spotkasz się ze zwyczajem stukania w stół zamiast klaskania. Klaskanie w ręce zarezerwowane jest na okazję owacji po koncertach lub przedstawieniach teatralnych, natomiast każdy inny powód do radości czy uznania okazuje się poprzez uderzanie w stół dłońmi.
W niektórych krajach azjatyckich jak np. Chiny czy Korea, głośne siorbanie zupy lub innych płynnych potraw jest wyrazem aprobaty i pochwały dla pani domu czy kucharza, który przygotował posiłek.
Każdy kraj, szczególnie w Azji Południowo-Wschodniej, ma też swoje przesądy. Bardzo ważną rolę pełnią one w Wietnamie, gdzie nie powinno się fotografować kobiet w ciąży, uważa się bowiem, że może mieć to bardzo zły wpływ na dziecko. Trzeba też unikać chwalenia noworodków, aby nie przyciągnąć na nie uwagi złych duchów.
Zarówno w Wietnamie, Tajlandii i Kambodży i w innych krajach buddyjskich nie należy pakować prezentów w biały papier ani wręczać białych kwiatów, kolor ten zarezerwowany jest na pogrzeby.
W Azji wypada ubierać się skromnie, nie odsłaniać ramion. Należy pamiętać też o zdjęciu butów przed wejściem do domu.
Turyści w Turcji powinni zwrócić szczególną uwagę na ubiór. Zwłaszcza poza hotelami i plażami nie należy nosić minispódniczek i bluzek na ramiączkach. Przed wejściem do meczetu trzeba zakryć całe ciało i zdjąć obuwi.
W Chile co tydzień mają miejsca małe trzęsienia ziemi i nikt nie przejmuje się nimi, dopóki nie przekraczają 6 w skali Richtera. Podczas tych małych trzęsień ziemi Chilijczycy będą przytrzymywać spadające z nosa okulary, ale na pewno nie przestaną oglądać telewizji.
Nepalczycy śledzą kalendarz księżycowy i świętują Nowy Rok w kwietniu. Aktualnie jest u nich rok 2072. Poszczególne kasty mają własne obchody Nowego Roku – Sonam Lhosar dla społeczności Tamang, Tamu Lhosar dla Gurung i Gyalpo Lhosar dla Tybetańczyków. Jeżeli dodamy do tego jeszcze chińskie obchody Nowego Roku i te zachodnie, wygląda na to, że cały rok w Nepalu mógłby być jednym wielkim świętowaniem!
Indie to ogromny, różnorodny kulturowo kraj i dlatego można zaobserwować tak wiele ciekawych tradycji i zwyczajów. Słyszeliście na przykład o miażdżeniu kokosów na głowie podczas Festiwalu Aadi w Tamil Naju? Księża mogą miażdżyć kokosy na głowach wyznawców, aby zapewnić im szczęście i zdrowie.
Świat jest piękny i kolorowy! Zachęcamy do zapoznania się z tymi i innymi zwyczajami:
https://podroze.se.pl/poradnik/savoir-vivre-w-podrozy-jak-sie-zachowac-za-granica-poznaj-zwyczaje-roznych-krajow/807/
https://www.hostelsclub.com/pl/magazine/dziwne-zwyczaje
http://www.wakacje.senior.pl/173,0,Jak-zachowac-sie-w-roznych-krajach-Zwyczaje-z-calego-swiata,25908.html
Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.