„Wewnątrz każdej bryły węgla tkwi diament,
który czeka żeby się wydostać”

(Terry Pratchett)
INNOWACJA PEDAGOGICZNA: „WĘGIEL I JEGO OBLICZA”

Podsumowanie innowacji "Węgiel i jego oblicza", prowadzonej w Szkole Podstawowej nr17 oraz Szkole Podstawowej nr6, odbędzie się w dniu: 7 czerwca 2024r. o godz.9.15 w fascynującym miejscu- Carbonarium, które opowiada niezwykłą historię naszego miasta związaną z węglem.
Mamy zaszczyt poinformować, że wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój - Pana Michała Urgoła.
Nasze pierwsze działania związane z odkrywaniem tajemnic węgla rozpoczęły się we wrześniu podczas wykładów wygłoszonych na Uniwersytecie Śląskim przez Pana dr Andrzeja Boczarowskiego: “Spacer po jajkach” oraz” Ewolucja gwiazd - dlaczego gwiazdy świecą?”. Doskonałe połączenie  wykładu, dźwięku i prezentacji multimedialnej, zaskoczyło niejednego młodego słuchacza, pobudziło do refleksji i pozwoliło na uzyskanie wielu odpowiedzi zawartych już w tematyce wykładów. Cieszymy się ogromnie, że podczas naszego spotkania będziemy mogli wysłuchać kolejnych wykładów dr Andrzeja Boczarowskiego- głównego prelegenta naszego wydarzenia: "Węgiel - pierwiastek życia" oraz "Tektonika płyt litosfery".
Głównym celem innowacji było edukowanie i rozbudzanie zainteresowania uczniów różnymi zjawiskami, procesami i urządzeniami dotyczącymi tematyki węgla- jego pochodzenia i  zastosowań w życiu codziennym. Udział w warsztatach i wykładach prowadzonych przez nauczycieli akademickich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach miały na celu pokazanie korelacji między przedmiotami przyrodniczymi - szczególnie fizyką, chemią, biologią i geografią, promowanie działań ekologicznych oraz wzbudzenie motywacji do samodzielnego kształcenia i odkrywania tajemnic związanych z pierwiastkiem przyszłości - węglem. Wizyta w na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej w Gliwicach wzbudziła zainteresowanie uczniów ze względu na możliwość obserwacji pracy maszyn inżynieryjnych wykonanych przez studentów.
Chcemy podziękować wszystkim uczniom i ich rodzicom za umożliwienie realizacji zaplanowanych zadań poprzez pobudzenie młodzieży do aktywności,  wspieranie i udział w wycieczkach i przeprowadzonych konkursach szkolnych: "Komórki i ich związki z węglem", "Węgiel w świecie zwierząt", "Węgiel jako pierwiastek w organizmie człowieka", "Wpływ węgla na jakość powietrza", "Węgiel wokół nas", "Bryła węgla- forma przestrzenna wykonana techniką dowolną", "Węglem malowane' oraz konkursie międzyszkolnym: "Oblicza mojego miasta węglem malowane".
Niejednokrotnie zostałyśmy zaskoczone kreatywnością uczniów i ich zaangażowaniem w wykonywane zadania, dlatego wiemy, że cele naszej innowacji zostały osiągnięte.
Podziękowania kierujemy również do Dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju - Pana Rafała Jabłońskiego, który umożliwił odbycie się wydarzenia oraz wygłoszenie wykładów w najodpowiedniejszym na podsumowanie naszych działań miejscu- Carbonarium.
Autorzy innowacji:
Alicja Galisz, Anna Czarniak, Sylwia Durczok oraz Joanna Jaros-Cycoń

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.