W dniu 7 czerwca 2024 roku odbyło się uroczyste podsumowanie innowacji pedagogicznej pt. “Węgiel i jego oblicza” w fascynującym miejscu – Carbonarium, które opowiada niezwykłą historię naszego miasta związaną z węglem.
Innowacja realizowana była w dwóch szkołach podstawowych SP nr 17
i SP nr 6 w roku szkolnym 2023/2024.
Naszą myślą przewodnią w poszukiwaniu wiedzy na temat węgla była sentencja Terry’ego Pratchett’a: “Wewnątrz każdej bryły węgla tkwi diament, który czeka, żeby się wydostać.”
Głównym celem innowacji było edukowanie i rozbudzanie zainteresowania uczniów różnymi zjawiskami, procesami i urządzeniami dotyczącymi tematyki węgla – jego pochodzenia i zastosowań w życiu codziennym.
Z dumą informujemy, że Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Jastrzębia – Zdroju, Pan Michał Urgoł.
To wyjątkowe wyróżnienie jest dla nas potwierdzeniem otwartości Urzędu Miasta na współpracę oraz motywacją do jeszcze intensywniejszych działań.
Pomysłodawczyniami tego projektu były nauczycielki przedmiotów przyrodniczych: Alicja Galisz i Anna Czarniak – SP nr 17 oraz Joanna Jaros – Cycoń i Sylwia Durczok – SP nr 6.
Dlaczego wybrałyśmy temat węgla? To oczywiste – mieszkamy i uczymy się w mieście, które na węglu stoi. A węgiel to pierwiastek życia, wszechobecny w organizmach i nie tylko.
Przekonali się o tym uczniowie jastrzębskich szkół podstawowych podczas pierwszego wykładu ” Węgiel pierwiastek życia” naszego Gościa Honorowego: dr Andrzeja Boczarowskiego – paleontologa, geologa, muzeologa, starszego wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego.
Tajemnice tego, co znajduje się pod naszymi stopami zostały odkryte w trakcie drugiego pokazu multimedialnego “Tektonika płyt litosfery”
Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z efektami naszych całorocznych działań – pracami uczniów, fotore-lacjami z przeżytych wycieczek oraz akcjami realizowanymi w szkołach.
Jesteśmy dumne z naszych uczniów oraz z tego, że z fascynacją i wielkim zainteresowaniem w tak wspaniały sposób potraktowali temat węgla i zechcieli poszerzać swoją wiedzę, nie tylko w szkole, ale również na wykładach akademickich i warsztatach, w których uczestniczyli na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach oraz Politechnice Śląskiej w Gliwicach.
Niejednokrotnie zostałyśmy zaskoczone kreatywnością uczniów i ich zaangażowaniem w wykonywane zada-nia, dlatego wiemy, że cele naszej innowacji zostały osiągnięte.
Na podsumowanie całorocznych działań zaprosiłyśmy wszystkie szkoły podstawowe do włączenia się w konkurs plastyczny pt. „Oblicza mojego miasta węglem malowane”.
Prace wykonane przez uczniów przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Efekty można było zobaczyć podczas przerwy na wystawie.
Doceniając wkład i wysiłek wszystkich uczniów biorących udział w konkursie przyznano każdemu uczestnikowi nagrodę w postaci karty upominkowej do Empiku o wartości 50 zł i 30 zł oraz prezenty z Urzędu Miasta.
Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę naszych sponsorów.
To dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od Państwa mogliśmy w tak licznym gronie podsumować nasze działania oraz nagrodzić uczniów.
Sponsorami uroczystości byli:
- Wydział Informacji i Promocji Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju
- Obróbka i Montaż Urządzeń do Celów Sportowych – Pan Wojciech Galisz
- NSZZ “Solidarność” – Pan Krzysztof Janicki
- Biuro Tłumaczeń i Ubezpieczeń – Małgorzata Seremet
- POMARAŃCZOWY OGRÓD – Pani Danuta Hojka
- Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 17 i SP nr 6
- Sołtys Ruptawy – Pani Dorota Ledwoń
- Firma DESEROWA – Pani Barbara Wuwer
- Chcemy podziękować wszystkim uczniom i ich rodzicom za umożliwienie realizacji zaplanowanych zadań poprzez pobudzenie młodzieży do aktywności, wspieranie i udział w wycieczkach i przeprowadzonych konkursach szkolnych: “Komórki i ich związki z węglem”, “Węgiel w świecie zwierząt”, “Węgiel jako pierwiastek w organizmie człowieka”, “Wpływ węgla na jakość powietrza”, “Węgiel wokół nas”, “Bryła węgla- forma przestrzenna wykonana techniką dowolną”, “Węglem malowane” oraz konkursie międzyszkolnym: “Oblicza mojego miasta węglem malowane”.
Dziękujemy gościom, którzy uświetnili swoją obecnością nasze małe święto, zwłaszcza Panu Prezydentowi Miasta za objęcie jej patronatem oraz naszemu gościowi specjalnemu, Panu dr Andrzejowi Boczarowskiemu.
Specjalne podziękowania kierujemy do Dyrektora Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźni Moszczenica w Jastrzębiu – Zdroju – Pana Rafała Jabłońskiego, który umożliwił odbycie się wydarzenia oraz wygłoszenie wykładów w najodpowiedniejszym na podsumowanie naszych działań miejscu – Carbonarium.
Składamy także wyrazy wdzięczności naszym dyrektorom: Pani Beacie Cisek i Panu Robertowi Barei za pomoc w realizacji tego projektu.
„Niewiele w życiu zależy od nas samych, wiele zaś od tych, którzy są z nami” – Mamy nadzieję, że wspólna praca pozostawi trwały ślad w naszej pamięci.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
- Pan Michał Urgoł – Prezydent Miasta Jastrzębia – Zdroju
- Pan Damian Gałuszka – Przewodniczący Rady Miasta
- Pan Andrzej Matusiak – Wiceprzewodniczący Rady Miasta
- Pani Krystyna Konopka – Zastępca Naczelnika Wydziału Edukacji
- Pani Katarzyna Mróz – przedstawiciel firmy Obróbka i Montaż Urządzeń do Celów Sportowych
- Pani Dorota Ledwoń – Sołtys Ruptawy
- Pani Małgorzata Seremet – Biuro Tłumaczeń i Ubezpieczeń
- Pani Barbara Wuwer – Firma DESEROWA
- Dyrektorzy szkół podstawowych w Jastrzębiu – Zdroju
- Przedstawiciele Rady Rodziców SP 17 i SP 6
- Uczniowie wraz z opiekunami. Wyróżnionym gościom wręczono pamiątki z bryłą węgla wykonane samodzielnie przez uczniów w technice 3D w Laboratorium Przyszłości w SP nr 17.
Autorzy innowacji:
Alicja Galisz, Anna Czarniak, Sylwia Durczok oraz Joanna Jaros-Cycoń
zdjęcia wykonane podczas uroczystości 7 VI 2024
link do prezentacji podsumowująca działania: https://www.canva.com/design/DAGEwZM8iS4/shwcVbMbAVwzpeB_OJZCLg/edit?utm_content=DAGEwZM8iS4&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton link dotyczący konkursu międzyszkolnego: "Oblicza mojego miasta węglem malowane": https://www.canva.com/design/DAGGcHwMZuU/38sQ0iXewjUx7zJp3p3HsA/edit?utm_content=DAGGcHwMZuU&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.