W dniu wczorajszym w naszej szkole był obchodzony DZIEŃ DOBREGO SŁOWA.
Będzie on organizowany 13 dnia każdego miesiąca – jeśli wypadnie w weekend bądź święto, zostanie przeniesiony na pierwszy dzień roboczy.
Stałym elementem tego dnia jest zadanie dla każdego (ucznia i pracownika), polegające na powiedzeniu przynajmniej 5 osobom komplementu lub innych wzmacniających słów 🙂
Oczywiście czym więcej tym lepiej. Pomysł ma na celu między innymi wyrabianie nawyku dostrzegania w innych dobrych zachowań, wzmacniania poczucia wartości u innych, tworzenia pozytywnej i przyjaznej atmosfery w szkole. Poczucie docenienia to jedna
z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Miła atmosfera w miejscu pracy i nauki może znacznie ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków i pozytywnie wpływać na samopoczucie.
Celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to sprzeciw wobec nasilającemu się hejtowi, skupianiu na negatywnych cechach innych osób i wytykaniu innym błędów. Akcja ma zachęcać do dzielenia się dobrym słowem, posługiwania się pozytywnym komunikatem i doceniania siły płynącej z ich stosowania. Dobre słowo, uznanie i pochwała wciąż zbyt rzadko używane są w codziennym życiu. Bycie życzliwym to bycie uważnym, wrażliwym i otwartym na drugiego człowieka.
Oczywiście uśmiech też jest mile widziany 🙂
Pozdrawiam, Anna Papierok
psycholog szkolny