„Daj znak” Kampania przeciwko przemocy
„Daj znak” – to hasło przewodnie tegorocznej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet organizowanej w Jastrzębiu-Zdroju w ramach międzynarodowej akcji „Biała wstążka”. Od 25 listopada do 10 grudnia na terenie miasta przeprowadzonych zostanie szereg działań mających na celu zwrócenie uwagi na problem oraz wsparcie działań na rzecz jego przeciwdziałania.
Kampania w Jastrzębiu-Zdroju organizowana jest przez Zespół Interdyscyplinarny wraz z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Michała Urgoła.

  • Trwająca kampania, to dobry czas na podjęcie dyskusji na temat zjawiska przemocy. Przez 12 dni dla mieszkańców przygotowano m.in.: porady specjalistyczne stacjonarne i telefoniczne w zakresie pomocy i wsparcia świadków lub osób uwikłanych w przemoc oraz dla rodzin dotkniętych problemem alkoholowym, porady pedagogiczne, psychologiczne, poradnictwo mediacyjne. Pełnione ponadto będą dyżury przez kuratora sądowego. Przeprowadzone zostaną także wzorem ubiegłego roku akcje informacyjne i promocyjne (ulotki, plakaty, spoty reklamowe) oraz trening samoobrony dla kobiet. Działania mają ponadto charakter edukacyjny. Tradycją stało się to, że policjanci wspólnie z pracownikami socjalnymi będą na ulicach naszego miasta przypinali mężczyznom białe wstążki – jako symbol osobistej deklaracji, że nigdy nie zostaną sprawcami przemocy wobec kobiet i będą na nią reagować. W akcję włączone zostały placówki oświatowe do których m.in. skierowany był konkurs na najlepszy film promocyjny pn. ”Pokaż jak dać znać”. Młodzieżowa Rada Miasta przeprowadzi tematyczną debatę, a zwieńczeniem kampanii będzie 10 grudnia konferencja „Razem przeciwko wykluczeniu i przemocy” w murach Instytutu Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica.
    Akcja „Biała wstążka” w Jastrzębiu-Zdroju została zainaugurowana w 2014 roku. I choć coraz więcej organizacji i instytucji wspiera osoby doświadczające przemocy, to przemoc w rodzinie jest w dużej mierze zjawiskiem ukrytym i wiele osób jej doświadczających nie zgłasza się po pomoc.

Nasza szkoła włącza się także do akcji.

autorka zdjęcia: Wiktoria Stempień

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.