Projekty Unijne
W roku szkolnym 2010/2011 szkoła uczestniczy w programie unijnym „Szklanka Mleka”. Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Uczniowie z klas I-VI trzy razy w tygodniu piją w szkole mleko.
http://www.arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=93&Itemid=100
Już drugi rok najmłodsi uczniowie naszej szkoły spożywają warzywa i owoce dzięki uczestnictwu szkoły w programie „Owoce w szkole”. Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.
Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:
- świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),
- świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),
- soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.
http://www.arr.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=69&Itemid=75
PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY to Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa. Beneficjentem Projektu jest Grupa Edukacyjna S. A., a instytucją Pośredniczącą – Ministerstwo Edukacji Narodowej (nr umowy z GE S.A 268/M/SK/2009).
W Projekcie w roku szkolnym 2010/2011 bierze udział klasa Ia (28 uczniów). Projekt ten w SP – 6 realizowany jest już 3 rok. Hasło przewodnie w tym roku – „ Nauka to świetna zabawa”. Termin realizacji od 02.11.2010 do 20.06.20011r. Zajęcia odbywają się od 3 stycznia 2011r 2 razy w tygodniu po 2 godz. lekcyjne.
Głównym celem projektu jest wdrożenie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego, fizycznego i motorycznego dzieci rozpoczynających naukę szkolną odbywają się poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Wykorzystywanie w praktyce tej teorii zapewniają uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwia działania we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania kompetencji kluczowych, a szczególnie językowej, matematyczno – przyrodniczej, artystycznej, ruchowej, komunikacyjno – informacyjnej, oraz społecznej: intrapersonalnej i interpersonalnej.
Projekt stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dziecka, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Wpływa na poprawę jakości edukacji poprzez modernizację treści i metod kształcenia. Rozwija umiejętności uczniów w zakresie kompetencji kluczowych. Podnoszenie kompetencji i wiedzy uczniów w zakresie nauk o znaczeniu kluczowym dla gospodarki i edukacji zadecyduje o przyszłych losach ucznia, wyznaczy jego stosunek do nauki, dostarczy elementarnej wiedzy o sobie i świecie.
Plan zajęć pozalekcyjnych
Tytuł: Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy.
„Nauka to świetna zabawa”
Główne zadania:
Celem zajęć kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera poprzez:
– praktyczne działanie uczniów rozwijające refleks, spostrzegawczość, koncentrację, cierpliwość, sprawność motoryczną i ruchową;
– zabawy integrujące grupę; kształtowanie umiejętności współpracy w grupie, brania odpowiedzialności za powierzone zadanie;
– wspieranie właściwego zachowania się wobec rówieśników i dorosłych, przestrzeganie powszechnie obowiązujących norm i zasad;
– kształtowanie samokontroli, samodzielnego myślenia, pokonywania trudności;
– rozwijanie spontanicznej aktywności twórczej umożliwiającej wyrażanie przeżyć i emocji;
– pobudzanie do wypowiedzi ustnych; wspieranie rozwoju mowy i rozumienia;
– rozwijanie wrażliwości artystycznej – muzycznej i plastycznej- rozwijanie zainteresowań;
– rozwijaniu inteligencji wizualno – przestrzennej; zdolności percepcyjnych;
– rozwijanie działań matematycznych poprzez manipulowanie; nabywanie umiejętności pisania i czytania;
– kształtowanie poczucia własnej wartości, wiary w sukces oraz pozytywną samoocenę;
Głównym celem Projektu jest wdrażanie elastycznego modelu edukacji, dostosowanego do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci.