W piątek 20 marca będziemy w naszej szkole witać wiosnę. A teraz kilka słów o wiosennych tradycjach polskich.

Oficjalnie za pierwszy dzień kalendarzowej wiosny uważany jest 21 marca (w tym roku- sobota). Ta astronomiczna zaczyna się w momencie, gdy Słońce przekracza równik. Jest to moment zwany przez astronomów równonocą wiosenną i przeważnie ma miejsce około 20 marca.
Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie „Jare”. To bogate w obrzędy powitanie wiosny. Niektóre z nich, np. topienie „Marzanny” jest znane i praktykowane do dzisiaj.
Nasi słowiańscy przodkowie szczególnie dużo uwagi poświęcali Matce Ziemi. Towarzyszące mu magiczne obrzędy miały wnieść do domów energię i radość życia, oraz zapewnić dobry urodzaj i powodzenie na cały rozpoczynający się rok. Najbardziej powszechnym i znanym zwyczajem było topienie lub palenie słomianej kukły, zwanej Marzanną. Gałgan symbolizował przepędzenie zimy. Zazwyczaj czyniono to tuż po wszczęciu hałasu. Tupano, kołatano na kołatkach, trzaskano z batów, grzechotano łącząc powstały hałas z donośnym śpiewem.
Po rytualnym symbolicznym przepędzeniu zimy, przychodziła kolej na powitanie i przyjęcie wiosny. Mężczyźni rozpalali na wzgórzach ogniska mające dodatkowo przyspieszyć oczekiwane przyjście słonecznych dni. Młodzi wyruszali do lasu w poszukiwaniu wierzbowych i leszczynowych witek pokrytych pąkami bazi, którymi następnie dekorowali domowe wiechy. Wiosenne porządki mają swój początek właśnie w czasach średniowiecznych, kiedy to nasi pradziadkowie razem z nadejściem wiosny wietrzyli obejście i wymiatali kurze z izby.
pisanka MilkiDla pierwszych Słowian najważniejsze było jednak malowanie jajek. Symbol życia, płodności i magicznej siły witalnej. Pisanka była szczególnym elementem magicznych obrzędów zapewniającym zdrowie i dorodność nie tylko domownikom, ale i zwierzętom gospodarczym.
Obecnie większość tradycji Jarego Święta to tradycje Wielkanocy.

http://polki.pl/we-dwoje/kiedy;zaczyna;sie;wiosna,artykul,17576.html

Milka IVa

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.