Teoretycznie przyszła już wiosna, jednak pogoda za oknem nadal zimowa. Czyżbyście zapomnieli o topieniu marzanny?
Kim w ogóle jest marzanna i co ma ona symbolizować?
Zwyczaj topienia marzanny odwołuje się do postaci słowiańskiej bogini, która utożsamia zimę i śmierć. Zgodnie ze starosłowiańskim zwyczajem, odbywającym się w czasie Jarego Święta, utopienie lub spalenie kukły przedstawiającej boginię, powoduje rychłe nadejście wiosny. Kukłę marzanny wykonywało się ze słomy, owijano biały płótnem i przyozdabiano wstążkami oraz koralikami.
Kiedyś dzieci razem z marzanną i gałązkami jałowca obchodziły wszystkie domy we wsi i podtapiały lalkę w różnych źródłach wody. Wieczorem młodzież przejmowała kukłę, wyprowadzała ją z miasta, podpalała i wrzucała do wody. Następnie zapalano ogniska na wzgórzach aby przywitać wiosnę. Zbierano także witki wierzbowe i leszczynowe. Składano je na stosach i palono. Czasem okadzano nimi gospodarstwa.
My oczywiście nie zachęcamy do wychodzenia z domów, ani rozpalania ognisk. Ale przecież każdy z Was może spróbować stworzyć swoją kukłę i utopić ją w niewielkiej ilości wody.
Odsyłamy na stronę: http://praceplastyczne.pl/wiosna/232-jak-zrobic-marzanne-ze-slomy gdzie czeka na Was szczegółowa instrukcja tworzenia marzanny, a dla niezdecydowanych podsyłamy kolorowankę.
Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.